Don Quijote, aneb, boj se systémem.

21.06.2024

Kauza Booking.com

Via del Babuino 53
Via del Babuino 53

Částečně jsem se pasovala do role Dona Quijote de la Mancha, rytíře smutné postavy. Co mě k tomu vedlo? Objevuje se čím dál víc případů, kdy institucionální systém nefunguje nebo je přímo zaměřen proti lidem. To mě aktivovalo k boji a k tomu nenechat si všechno líbit. A proč don Quijote? To je jednoduché, vím, že boj s molochy institucí bude probíhat jako boj Quijota s větrnými mlýny. Don Quijote se vydával na výpravy, aby udělal co nejvíc dobrých skutků.

Já se vydám na podobné "boje" s institucemi a systémem, abych upozornila na to, co je špatné, co nefunguje. Nepochybuji o tom, že budou "dobrodružné" a pro mnohé i směšné. O výsledcích se s vámi ráda podělím. První případ se týká instituce booking. com.

Booking. com je firma založená v roce 1996 v Amsterdamu, která se ze start-upu vypracovala na jednu z největších světových digitálních firem o cestování. Aplikace je dostupná ve 43 jazycích a nabízí téměř 7 miliónů ubytovacích možností. Je to tedy moloch, který není již schopen vše uhlídat a blaho jejich zákazníků se ztrácí někde ve stínu jejich zájmů, tedy zisku.

Já jsem si prostřednictvím bookingu docela často rezervovala ubytování a problém nebyl. V listopadu loňského roku jsem si koupila letenku do Říma na květen letošního roku. Potom jsem přes booking našla ubytování, na dobrém místě (blízko Španělských schodů) a cenově přijatelné. 14. ledna jsem dostala potvrzení o ubytování s číslem rezervace a PIN kódem.

21. května jsem přiletěla s kamarádkou a dojeli jsme na adresu ubytování, Via del Babuino 53, Řím (foto č. 1). Dveře byly zavřené, zvonky tam sice byly, ale ne na PIN. Volala jsem majiteli asi čtyřikrát nebo pětkrát a mohla jsem si pohovořit s hlasovou schránkou. Poslala jsem i sms, e-mail, ale bez odezvy. Bylo jasné, že pokud nechceme spát venku musíme hledat jiné noclehy a to trvalo skoro celé odpoledne. 

Italové na recepci z jednoho hotelu mi poradili, ať zavolám do banky a stornuji platbu za neexistující noclehy, protože kartu při objednávce dávate. Tak jsem volala do české banky a  bankéř mi řekl, že zatím strženo nebylo, dopředu to nelze avizovat a posílají mi do e-mailu formulář na reklamace. Když jsem mu vylíčila situaci, že nemám kde spát, popřál mi hezký den a rozloučil se. A jsme opět u robotických institucí - bank, zástupce banky musí popřát zákazníkovi hezký den za každých situací, tj. asi předpis a jinak jste mu ukradení.

Závěr: peníze za neexistující noclehy mi naštěstí nestrhli, takže boj o peníze nebyl. Co se týká komunikace s bookingem, tak ta byla donkichotská v pravém slova smyslu. V aplikaci jsem zrušila ubytování, písemně jsem dala na vědomí (a to dokonce díky jedné kamarádce i italsky), že služba nebyla poskytnuta. Booking mi odpověděl, že se pokusili kontaktovat majitele, ale že se jim to nepodařilo ať to zkusím já. Podotýkám, že to byla odpověď na e-mail, že majitele nelze sehnat. Asi třikrát mi poslali žádost ať ohodnotím ubytování, které de facto nebylo.

Pro mě to znamená, pokud ještě někdy budu chtít využít službu bookingu, budu velmi ostražitá a dělat kontroly před odjezdem. Navíc zpráv, že se to stalo i jiným jsem v poslední době slyšela od více lidí.

Takže POZOR, a pokud je to k pláči nebo k smíchu nechám na vašem posouzení. 

Jako ilustrační foto jsem dala i mlýny, protože obrazně jako don Quijote jsem jednou lopatkou taky dostala.....

Dnes 31.7.2024 přidávám dodatek, který potvrzuje výše napsané 

Společnost Booking.com, on-line platforma zprostředkovávající ubytování, dostala ve Španělsku pokutu ve výši 413,2 milionu eur (10,5 miliardy Kč). V úterý to oznámil tamní antimonopolní úřad, podle kterého Booking v posledních pěti letech zneužil dominantního postavení na trhu. Jedná se o nejvyšší pokutu, jakou kdy španělský antimonopolní úřad udělil. Booking s rozhodnutím nesouhlasí a uvedl, že se proti němu odvolá.

Úřad pokutoval platformu za to, že hotelům uložila několik nespravedlivých obchodních podmínek. Jednou z nich je cenová klauzule, která ubytovacím službám brání nabízet pokoje na svých vlastních webových stránkách pod cenou nabízenou na Bookingu, přičemž Booking má právo jednostranně snížit cenu, kterou hotely prostřednictvím jeho platformy nabízejí.

Dále například španělský antimonopolní orgán shledal provinění v podmínkách prémiových programů, které platforma nabízí ubytovacím zařízením. Ty nejsou podle úřadu informačně dostatečně transparentní.

Prémiové programy umožňují hotelům zlepšit své postavení ve výchozích vyhledávácích výsledcích na Booking.com výměnou za vyšší provizi nebo nabízení slev na nejprodávanější nebo nejlevnější pokoj.

V neposlední řadě pak Booking omezil hospodářskou soutěž tím, že celkový počet rezervací daného hotelu na Booking.com se používá jako kritérium při určování pořadí ve výchozím seznamu výsledků na webu či v aplikaci. "To pobízí hotely k tomu, aby své nabídky směrovaly výlučně na Booking.com, což brání konkurentům ve vstupu na trh nebo v expanzi," podotkl úřad.

Bookingu, jehož podíl na španělském trhu činil v období šetření mezi 70 až 90 procenty, úřad nařídil nápravu.

"Tyto praktiky ovlivnily hotely ve Španělsku a další online cestovní agentury, které platformě konkurují," dodal úřad ve svém úterním tiskovém prohlášení.

Společnost s rozhodnutím úřadu podle svého vyjádření zásadně nesouhlasí a hodlá se proti němu odvolat.

Platforma už dříve uvedla, že podléhá nařízení Evropské unie o digitálních trzích (DMA), které platí od letošního března. Španělský regulátor tak nemá právo vyměřovat sankce, tvrdí Booking.

viz

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-obri-pokuta-pro-booking-ve-spanelsku-musi-zaplatit-105-miliardy-40482222