Filozofie života je skryta v symbolech 22 karet Velké arkány.
Historie Tarotu
Odkud pochází tarotové karty, není známo. Ze 14. století pocházejí různé doklady, z nichž vychází najevo, že karetní hry byly zakázány. Mnich ze švýcarského Brefeldu napsal: "Jakási hra, nazývána hrou karetní, k nám přišla léta páně 1377. Tato hra popisuje za pomocí obrazů dokonalým způsobem současný stav světa. Ale kdy, kde a kým byla vytvořena, je mi zcela neznámo." Dnes asi není důležité, jestli karty vznikly podle některých teorií před 500 lety nebo mnohem dříve. Jisté je, že symboly a obrazy především karet Veké Arkány mají dlouhou historii.
- Každá z karet představuje jeden vážný krok v životě každého člověka. Rozdělme si náš život na dvě části. První část se týká vztahu naší osobnosti ke světu, který je kolem nás, směřuje k rozvoji našeho vědomí a našeho ega – to jsem JÁ. Ve druhé polovině se tento proces obrací a naše ego, naše já se střetává s hloubkou naší psychiky a pokouší se nějak harmonizovat s naší duší, naším vnitřním dítětem. Tyto dvě fáze života jsou rozdílné a jako by šly proti sobě, přesto se doplňují. První polovina života se může nazvat sluneční, protože je otočená směrem ven, ja aktivní, pozitivní, expanzivní. Druhá polovina patří Měsíci, který je introspektivní, meditativní a chová se pasivně vůči fyzickému světu.
- Když tyto procesy přirovnáme ke kartám Velké arkány, vidíme, že se přirozeně dělí na dvě skupiny, mezi kterými významně stojí karta X. Kolo osudu. Tato karta je symbolická, protože člověk se na vrcholu svého fyzického života v myšlenkách střetne se smrtí, které nelze uniknout.
- Jak říkají filozofové: když zvony ohlašují poledne, začíná západ Slunce a přesměrují se ideály a činy, které jsme stanovili ráno při východu Slunce.
- První polovina životního cyklu začíná kartou bez čísla (0) Blázen a končí kartou XI. Spravedlnost.
- Blázna můžeme chápat jako novorozence, který přichází na svět čistý, nevinný, nevědomý. Karta č. 1 Mág – Kouzelník již symbolizuje vědomí, ego, které má v rukou "zbraně", kterými chce dobýt svět.
- Následující čtyři karty Velekněžka, Vládkyně (Císařovna), Vládce (Císař), Velekněz, kterým je podřízeno infantilní já: představují energii mužskou, ženskou, materiální a duchovní. Dalo by se říct, že tyto čtyři karty představují cesty, na kterých se osobnost střetává se svým okolím. Podle C. Junga jsou čtyři základní funkce lidské psychiky: myšlení, cit, vnímání, intuice.
- Karta č. VI. Milenci symbolizuje životně důležitý krok, kdy odcházíme od rodičů, za láskou a partnerstvím. A tímto rozhodným krokem se člověk stane zodpovědný za svoje další činy a osud.
- Karta č. VII. Vůz znamená nevyhnutelnost úspěšného se přizpůsobení společenským zákonům. Je představována vozem, vozidlem nebo podle C. Junga společenskou maskou, kterými se vydáváme do světa. Na této cestě nám pomáhá i karta č. VIII. Síla.
- Karta č. XI. Spravedlnost symbolizuje počátek fyzické zralosti a ukazuje, že do této chvíle byl rozvoj osobnosti jednostranný a vrch mělo vědomí, mysl, ego, a to na úkor vnitřního já. Přišel čas, kdy by se měla udělat rovnováha, aby se předešlo duchovní stagnaci. Spravedlnost je hlas svědomí.
- Karta IX. Poustevník symbolizuje naše zpytování, jak jsme poslouchali požadavky našeho svědomí. Široká dálnice, po které svištěl náš vůz končí, a měli bychom najít novou, užší cestu.
- Dostáváme se ke kartě č. X. Kolo osudu, která je na předělu a kdy počíná západ Slunce.
- IX. Poustevník by se měl opět najít a pochopit, že jeho na první pohled nezvládnutelné těžkosti mají i všichni ostatní lidé. Poznání, že smutek nemá jen on sám, mu umožní se střetnout se svými vnitřními strachy a ovládnout je, jako žena lva na kartě VIII. Síla.
- XII. Viselec symbolizuje změnu cílů, které je třeba dosáhnout ve druhé polovině života. A k tomu je potřeba odvaha, vyhodit minulost, ale ta oběť se musí udělat.
- XIII. Karta Smrt se může nazvat transformací, změnou. Staré já by mělo zemřít a otevře se nová energie.
- XIV. Karta Mírnost symbolizuje, že všechno skončí vítězstvím, pokud se do harmonie dostane naše svědomí s nevědomým a nerovnost, kterou nám ukazovala Spravedlnost, je odstraněna.
- Karta XV. Ďábel nás může upozornit na to, že naše cesta ještě není bez nebezpečí (různé závislosti, hazard, bezpracný zisk atd.).
- Následující karta XVI. Věž – nám ze života odstraní všechno to, co nefunguje, není užitečné. A udělá to, ať se nám to líbí nebo ne.
- Karta XVII. Hvězda následuje jako průvodce po oslepujícím blesku Věže. Karta XVIII. Měsíc nás postaví před poslední zkoušku naší víry.
- Karta XIX. Slunce je spojením našeho smrtelného a nesmrtelného JÁ. Rodí se nový den. Karta XX. Soud symbolizuje zrození integrovaného já po soudném dni.
- Karta XXI. Svět nám ukazuje člověka obklopeného věncem, symbolem duchovní celistvosti. Může se chápat i jako symbol dítěte a vede nás to opět na počátek k Bláznovi, který vstoupil na životní cestu.
Symbolicky můžeme rozdělení karet neboli životní pouť znázornit vodorovně položeným číslem osm, nekonečností. Tohoto symbolu si všimněme i na kartě I. Mág.
zdroj: Tarot Velike Arkane, Beograd 1979.
